agro business 160 160

Перспективи «другого хліба»

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 26 березня 2012 11:41

Іван ШУВАР, доктор с.-г. наук, професор, академік, ЛНАУ

Картопля - одна із найбільш важливих сільськогосподарських культур світу у сфері харчування.
 
Важливе значення культури
У сирій бульбі картоплі 79% води, 18% вуглеводів, 2% білка, 0,9% зольних речовин і 0,4% целюлози. Бульби багаті вітаміном С, магнієм, фосфором і калієм. Її використовують як продукти харчування, корми для тварин або індустріальне сільське господарство (виробництво спирту, крохмалю тощо).
altКартопля, як технічна культура, цінна тим, що має високий уміст крохмалю – в середньому до 24%. У Білорусі окремі столові сорти містять у бульбах до 30% крохмалю. Така його кількість уможливлює використовувати картоплю для виробництва біопалива через перегонку крохмалю в спирт.
Картопля має стати основним компонентом стратегій, спрямованих на забезпечення повноцінною їжею бідних і голодних. Вона ідеально підходить для районів з обмеженими земельними ресурсами і надлишком робочої сили – умовами, характерними для більшості країн світу, що розвиваються. На одиницю площі, картопля дає більше їжі в більш короткі терміни і на меншій території, ніж будь-яка інша сільськогосподарська культура, оскільки до 85%  рослини картоплі придатне для вживання в їжу людьми, у той час як для злаків цей показник становить близько 50 %.
Картоплю вирощують у 150 країнах, де проживає 75% населення планети. Картопля – це п'ятий за значенням після пшениці, кукурудзи, рису та ячменю джерело калорій в раціоні сучасної людини. Середній врожай цієї культури майже 150 ц/га. Провідними виробниками картоплі є Росія, Китай, Польща, США і Індія.
Виробництво картоплі у розвинених країнах (Великобританія, Німеччина, Голландія, США та ін.) характеризується сталою урожайністю – 300-450 ц/га і високим ступенем використання урожаю (90-92%).
Картопля – один з основних продуктів харчування в усьому світі. За статистикою, у світі близько половини виробленої картоплі використовують в їжу, 35% – на корм худобі і близько 10% використовують як посадковий матеріал. У США на продовольчі потреби витрачають 92% продукції, причому 57% її переробляє промисловість і 35% продають у сирому вигляді для домашнього приготування. Харчова промисловість виготовляє картоплю смажену (чіпси), сушену, швидкозаморожену, у вигляді дегідратованих скибочок для смаження, картопляних пластівців для пюре та ін.
Відповідно до резолюції ООН, картопля – це та культура, яка може зіграти важливу роль у боротьбі з убогістю в усьому світ. За прогнозами експертів, упродовж найближчих 20 років населення Землі буде збільшуватися в середньому на 100 мільйонів чоловік на рік. Це означає, що у 2028 році на нашій планеті буде проживати вісім мільярдів чоловік, які потребуватимуть харчуватись. На сьогодні, за інформацією ФАО, у світі 854 млн. чоловік регулярно недоїдають. А картопля поживна, особливо невибаглива до умов вирощування і може рости у більшості населених регіонів – від Нігерії до Сибіру.

Стан виробництва картоплі в Україні
Аналіз стану агропромислового комплексу України показує, що в державі є низка проблем, які стримують процеси аграрного виробництва і ускладнюють її соціально-економічний розвиток.
На перший план економічного розвитку виступає рівень врожайності сільськогосподарських культур та якість продукції. Чому у сільськогосподарських виробників України показники врожайності у 2-3 рази менші, порівняно з розвиненими країнами чи сусідніми Польщею, Білорусією, де природно-кліматичні умови практично однакові?  У першу чергу, тому, що на полях України не реалізовано генетичного потенціалу сільськогосподарських культур. А для його повної реалізації необхідно використовувати науково-технічний потенціал, дотримуватись високої культури землеробства та цільового матеріально-технічного і фінансового забезпечення агротехнологій. 
Якщо у 1990 році в Україні було удобрено 83% площ і внесено 141 кг діючої речовини на гектар, то до 2001 року відбулося катастрофічне зменшення цих показників: лише на кожному п’ятому гектарі вносили добрива, а абсолютна кількість їх склала лише 13 кг діючої речовини на гектар. З 2001 по 2008 роки відбувалось поступове збільшення як площ, на яких вносили добрива з 19% до 69%, так і абсолютної кількості добрив – з 13 кг діючої речовини до 57 кг на гектар.
У найбільш сприятливому 2008 році внесено 57 кг діючої речовини, тоді як до фізіологічної потреби внесення добрив для реалізації генетичного потенціалу сільськогосподарських культур в різних природно-кліматичних зонах коливався у межах 200-250 кг/га діючої речовини. Тобто, у 2008 році мінеральних добрив було внесено близько 25% до потреби, а на сьогоднішній день внесено лише сьому частину добрив,  необхідну для рослин.
Ще складніша ситуація з внесенням органічних добрив під сільськогосподарські культури. Якщо у 1990 році добрива вносили практично на кожному п’ятому гектарі (8,8 т/га), то до 2009 року цей показник знизився до 0,6 т/га на площах всього 2,5% від загальної площі ріллі. Для реалізації генетичного потенціалу і поліпшення родючості ґрунту ця потреба складає 8-10 т/га органічних добрив.
Такий низький рівень внесення мінеральних і органічних добрив не тільки не дає можливості реалізувати генетичний потенціал сільгоспкультур, але й призводить до виснаження ґрунту і зменшення його родючості.
Виробництво картоплі в Україні продовж останніж років коливається у межах 18-20 млн тонн. При цьому втрати під час збирання та зберігання становлять щонайменше 15-20 %. Через цивілізований ринок реалізується 2,0-2,5 млн тонн вирощеної картоплі, або лише 13%.

Виробництво та рівень врожайності бульб картоплі в Україні (1940-2009 рр.)
alt
 
У зв’язку із реформуванням АПК та пов’язаних з ним приватизаційними процесами на землю, утворенням фермерських господарств картоплярська галузь зазнала значних структурних і організаційних змін. За останні десять років змінювалась посівна площа вирощування картоплі, яка зосереджена практично у господарствах населення – понад 97,0 %.

Стан виробництва картоплі в Україні за категоріями господарств
alt

Картоплю в Україні вирощують в усіх ґрунтово-кліматичних зонах. Основні посіви її розміщені в зонах Полісся (близько 60%) та Лісостепу (30%). Природні умови України сприятливі для вирощування в зоні Полісся та Лісостепу по 200-400 ц/га бульб. Середня врожайність бульб у сприятливі роки досягає 125-130 ц/га, а в приватному секторі, на присадибних ділянках – 200-300 ц/га.

Стан виробництва картоплі в Україні за категоріями господарств
alt

За даними Мінагрополітики України, 98% картоплі вирощують у фермерських і селянських господарствах, і лише 2% – у великих сільгосппідприємствах. Середня врожайність у сільгосппідприємствах – 172 ц/га, у приватних господарствах – 129 ц/га. Найбільше картоплі збирають у Вінницькій, Житомирській, Київській, Львівській, Рівненській, Хмельницькій та Чернігівській областях.
Необхідно зауважити, що урожайність картоплі нестабільна, зокрема, у 2010 році в сільськогосподарських підприємствах області вона склала 500,8 тис. тонн, що становить лише 82%  від урожайності 2009 року. Це  зумовлено скрутним фінансовим станом сільськогосподарських підприємств, відсутністю коштів для реалізації відповідних заходів щодо поліпшення родючості грунту.
Зважаючи на природо-економічні особливості області для покращання розвитку землеробства у Закарпатті пріоритетним завданнямє створення умов для подальшого розвитку картоплярства; підтримання перспективних проектів галузі землеробства через обласні  та районні програми підтримки; налагодження виробництва власного високорепродуктивного насіння через насінницькі господарства, застосування механізму кооперування, для задоволення потреб сільгосптоваровиробників і населення.
У структурі використання картоплі споживання населенням становить 33% (6,1 млн т), для перероблення – 1% (0,2 млн т), використання на корм – 20% (3,8 млн т), на насіння – 27% (5 млн т).
За оцінками експертів, у 2009 році рівень споживання картоплі на 1 людину на рік становив 133 кг, що перевищувало на 7,3 % науково обгрунтовану норму, рекомендовану МОЗ (124 кг).
Україна займала третє місце у світі за кількістю споживання картоплі на душу населення – 136 кг за науково обгрунтованої норми 123 кг.
Найбільшими споживачами картоплі є Китай, Росія, Індія, США, Україна, Великобританія, Німеччина, Польща, Бангладеш і Іран. Однак, за обсягом споживання на душу населення безумовно лідерами є пострадянські країни. Середньостатистичний мешканець США щорічно споживає 54 кг картоплі.

Середній річний показник споживання картоплі в Україні порівняно  з іншими країнами світу, 2008 р.
alt

Обсяг експорту і імпорту картоплі в Україні незначний, він становить за підсумками 2010 року відповідно – 7 тис тонн і 19 тис тонн (15 тис тонн охолодженої і 4 тис тонн  насіннєвої).

Причини низьких урожаїв картоплі в Україні
Відомо, що вагомими причинами зменшення врожайності бульб картоплі можуть бути несприятливі (пізні весняні приморозки, затяжні дощі, тривала посуха) для культури погодні умови вегетаційного періоду. Однак, часто невиправдами є обставини (недотримання сівозміни, невиконання зябу, не внесення органічних добрив восени, веснооранка, неякісний насіннєвий матеріал, недотримання технології вирощування, транспортування та зберігання врожаю тощо) із-за яких низький врожай культури отримують за сприятливих метеорологічних умов !
Сучасна аграрна наука передбачає кілька способів отримання високих врожаїв: з використанням генетично модифікованого (ГМО) насіння, пестицидів, добрив і супутникового (GPS) сільського господарства.
Фахівці прогнозують (Agra Europe 2011, nr 2445, s. 8), що використання мінеральних добрив у світовому сільському господарстві надалі буде збільшуватись. У 2009-2010 рр. воно складало 7%, у 2010-2011 рр. – 4,7%, у 2011-2012 рр. – 3,8%. Виробництво азотних добрив у 2014 році збільшиться на 30% порівняно з 2009 роком, калійних добрив – на 25%, а фосфорних – на 31%.
Однак, серед інших (азот і фосфор), найбільш необхідним і впливовим макроелементом живлення рослин картоплі та виробництва продуктів харчування є калій. Він складає від 1% до 2% від будь-якої рослини за масою і має важливе значення для обміну речовин.
Необхідно зазначити, що за сучасних умов вітчизняного сільськогосподарського виробництва вирощування картоплі зосереджено на невеликих ділянках. За такої організаційної структури картоплярства практично неможливий ефективний захист посівів від інтенсивного інфікування рослин збудниками різних хвороб і шкідниками. Це призводить до стрімкого зменшення продуктивності культури. За умов, що склалися, основа ефективного картоплярства – використання нових  високопродуктивних сортів, адаптованих до конкретних природних умов вирощування.
Проте, відставання (відсутність) в сортозаміні, не тільки стримує ефективне використання селекційних досягнень на сучасному етапі, але ще більш істотно проявить себе в майбутньому. Зростають можливості щодо конструювання нових форм живого (клітинна і генна інженерія), а значить сортозаміна буде відбуватися швидше і зі значним ефектом.
Серед причин низької врожайності бульб картоплі в Україні та зростання ціни на неї є відсутність належної технології та інфраструктури зберігання (відсутність сховищ з клімат-контролем) вирощеного врожаю, який має низьку якість, уражений хворобами, швидко підгниває і стає бракованим. Основне завдання зберігання картоплі – мінімізувати втрати маси продукції, зберегти її за умов відповідного фізіологічного стану. Ці умови складаються за відносної вологості повітря (90-95%) і температури.

Температурні умови зберігання картоплі
alt

Відставання у технологічному плані вирощування картоплі відчутні на прикладі країн-сусідів – Польща та Білорусь. Істотною є різниця між урожайністю сільськогосподарських культур у польській частині і урожайністю в українській. Різниця урожайності зернових культур є дещо меншою, натомість урожайність просапних культур (буряків, картоплі), олійних і кормових культур є досить суттєвими. Урожайність цукрових буряків в українській частині польсько-українського транскордонного регіону становить лише 40% від урожайності, отриманої у польській частині, середня урожайність картоплі у польському транскордонному регіоні становила у 2003 р. –  178-189 ц/га, а в українській – 144,6 ц/га.

Урожайність основних сільськогосподарських  культур  за 2003 рік,  ц/га
alt

Республіка Білорусь входить до десятки провідних країн світу за обсягами виробництва картоплі, а за виробництвом на душу населення (до 1057 кг) займає позиції лідера. Значущість картоплі у цій державі перебуває під патронатом Державних цільових програм і галузь має  чітку динаміку зростання тоді як в Україні середня врожайність за останні 10 років не перевищала 140 ц/га.

Основні показники розвитку картопляної галузі, 2006-2010 рр.
alt

В усьому світі картоплю вирощують і продають на ринках залежно від цільового призначення продукції. Виділяють наступні сегменти ринку картопляної індустрії:
1.  Столові сорти картоплі:
  • відмінні смакові характеристики;
  • відсутність потемніння під час приготування страв;
  • бульби гарної форми;
  • відсутність плям у м'якоті.
2. Сорти картоплі, призначені для переробки:
  • придатність для виробництва чіпсів і картоплі фрі;
  • форма бульб;
  • вміст редукуючих цукрів;
  • фракції картоплі;
  • відсутність зміни кольору м'якоті під час приготування продукції;
  • придатність до висушування.
3. Сорти картоплі, призначені для виробництва крохмалю:
  • високий вміст крохмалю;
  • високий вихід крохмалю.
    Українські експерти зазначають, що вітчизняна картопля, не конкурентоспроможна на світових ринках. Між тим, ринок картоплі в Україні починає розвиватись, збільшується врожайність і кількість господарств, де на належному професійному рівні займаються вирощуванням другого хліба. Помітною стає тенденція зростання конкуренції з боку імпорту та зростання обсягу імпорту насіння картоплі з Голландії і Німеччини.
Технологія вирощування картоплі, як і інших культур, передбачає суворе дотримання усіх її елементів на високому технологічному рівні. Досвід передових господарств свідчить про значний вплив технології вирощування на показники врожаю і якість комбайнового збирання за різних грунтових умов.

Вплив технології вирощування на врожайність і якість комбайнового збирання бульб картоплі на різних ґрунтах
 alt
 
Однією з основних проблем в організації сучасного виробництва картоплі в Україні є недостатній рівень його механізації у багатьох господарствах. Але в останні роки в галузі намітилися певні позитивні тенденції.
У виборі машин для вирощування картоплі необхідно враховувати такі основні чинники:
  • природно-кліматичні умови  і агротехнічні строки виконання операцій з вирощування картоплі;
  • наявність кваліфікованого персоналу, тракторного і вантажного парку в господарстві;
  • напрям виробництва і сорти картоплі (продовольча, насіннєва, на крохмаль);
  • технологія вирощування;
  • географія полів (структура посівів і розміри полів, відстань між полями);
  • логістика (набір машин і механізмів, їх оснащення та ін.);
  • структура грунту (важкий, легкий, кам’янистий та ін.);
  • актуальні економічні критерії;
  • сервісне обслуговування.
На сьогодні загальною тенденцією у світовому картоплярстві є широке використання високопродуктивних машин, у тому числі самохідних комбайнів, енергонасичених тракторів, великовантажних транспортних засобів та ін. Одночасно звертається серйозна увага на використання досягнень селекції, дбайливе ставлення до бульб та зменшення механічного впливу на них. У Європі в результаті змін, що відбуваються в економіці й організації виробництва картоплі, посилюється спеціалізація господарств, простежується тенденція до їх концентрації. Останнє дозволило підвищити середню врожайність культури до 370 ц/га. При цьому до 30-40% отриманого врожаю бульб спрямовують на промислову переробку, а рівень втрат продукції не перевищує показника природних норм.
 
Прогноз виробництва картоплі у світі
Картоплю вирощують в найрізноманітніших грунтово-кліматичних умовах країн світу. Світове виробництво картоплі становить близько 300 млн. т. з деякими відхиленнями за роками.
Світова площа під картоплею становить близько 18 млн. га. В Європі посівна площа займає до 13 млн. га. В Україні площі під картоплею займають приблизно 1,5 млн. га.
Потенційна врожайність картопляного поля становить для Північної Америки 1400 ц/га, а для Європи близько 1000 ц/га, проте середня врожайність бульб в світі є на рівні 140-160 ц/га.
Найвищий урожай вирощують у Голандії – 550-650 ц/га, дещо нижчі у Данії, Великобританії, Бельгії, Франції, Німечинні – 350-450 ц/га, а найнижчий у Перу, Болівії, Алжирі – менше 100 ц/га.
Серед світових виробників картоплі виділяються: Китай (19% світового виробництва), Євросоюз (16%), країни колишнього СРСР (насамперед Росія, Україна і Білорусь – у сумі дають 13,3%) і Східної Європи (переважно Польща), Індія (8%) і США (7%).
В всьому світі спосіб споживання картоплі відрізняється. На ринках, що формуються і розвиваються, картоплю в основному їдять свіжою. У країнах Східної Європи перевагу надають свіжій картоплі. Китай, Індія, Росія та Україна є найбільшими ринками свіжої картоплі у світі.
Сполучені Штати є найбільшим у світі ринком замороженої переробленої картоплі (в основному картопля фрі). У вартісному виразі на США припадає 54% світового ринку замороженої переробленої картоплі, тоді як ринок свіжої картоплі складає лише 3%.
Сектор картоплярства у світі переживає сьогодні серйозні зміни. До початку 1990-х років велику частину картоплі вирощували і споживали в Європі, Північній Америці та країнах колишнього Радянського Союзу (рис.6).
Пізніше значно збільшилося виробництво картоплі та попит на неї в країнах Азії, Африки і Латинської Америки, де обсяг виробництва зріс з менш ніж 30 млн. тонн на початку 1960-х років до 165 млн. тонн у 2007 р. За даними ФАО, в 2005 році вперше обсяг виробництва картоплі в країнах, що розвиваються, перевищив відповідні показники виробництва в країнах розвиненого світу. Китай в даний час є найбільшим виробником картоплі, а майже третину світового урожаю картоплі забирають в Китаї та Індії.
Очевидною стає глобальна світова картина, що ми рухаємося від періоду надлишку продовольства до періоду, коли з продовольством ситуація буде набагато важчою.
У світі серед країн-виробників картоплі вирізняються 5 лідерів: Китай, Росія, Індія, України і США, їх загальна частка ринку складає 47%. Спад виробництва в Європі і США був компенсований зростанням виробництва картоплі в таких країнах, як Китай та Індія, які історично є виробниками рису.
Фахівці і експерти зазначають, у країнах, що розвиваються, вирощування картоплі може мати перевагу, порівняно з рисом, оскільки рослини картоплі вимагають менше води для вирощування. Урожайність картоплі дає більше енергії раціону на одиницю води, ніж будь-яка інша основна сільськогосподарська культура.
Виробництво картоплі на душу населення в середньому у світі становить 49 кг, у т. ч. в Європі – 107 кг, у Північній Америці – 59, а в Азії тільки 28  кг (табл. 12).
Особливо багато споживають картоплі в Білорусії – 168 кг на рік на душу населення (1999р.); в Україні, Латвії, Польщі, Литві та Ірландії – 130- 138 кг, у Росії та Португалії – 123-127; Хорватії, Малаві, Великобританії, Бельгії, Люксембурзі – 100-113 кг; Киргизії, Іспанії, Боснії і Герцеговині, Норвегії, Нідерландах, Румунії, Чехії – 80-93; Данії, Туреччини, Перу, Швеції, США – від 64-75 кг.
У країнах „третього світу" споживання картоплі на душу населення майже на 25% відстає від показника Північної Америки і Європи, тому ще багато чого можна зробити для зростання виробництва і споживання картоплі. У зв'язку з цим ФАО вважає за необхідне домагатися поліпшення якості садивного матеріалу, поліпшення агротехніки вирощування. Але найголовніше – мати сорти картоплі, стійкі до хвороб і шкідників.
Європейські експерти прогнозують спад виробництва картоплі в Європі: падіння обсягів виробництва очікується в Італії, Франції, Іспанії та Східній Європі. На обсяг виробництва і врожайність картоплі негативно вплинули кліматичні умови, внаслідок чого ціни на продукцію значно збільшилися.

 

 28 березня 2024
Період залежності українського ринку від імпорту вершкового масла завершився. На тлі збільшення пропозиції вітчизняна продукція помітно подешевшала, і європейське масло стало неконкурентним в Україні.
Період залежності українського ринку від імпорту вершкового масла завершився. На тлі збільшення пропозиції вітчизняна продукція помітно подешевшала, і європейське масло стало неконкурентним в Україні.
28 березня 2024
 28 березня 2024
Перші аукціони з оренди державних земель в Україні можуть бути оголошені вже влітку цього року.
Перші аукціони з оренди державних земель в Україні можуть бути оголошені вже влітку цього року.
28 березня 2024
 28 березня 2024
До свого 25-річчя провідний виробник мікробних і ферментних препаратів провели ребрендинг та відкрили нову сторінку в історії компанії!
До свого 25-річчя провідний виробник мікробних і ферментних препаратів провели ребрендинг та відкрили нову сторінку в історії компанії!
28 березня 2024
 28 березня 2024
У 2023 році зберігалася загальна тенденція до скорочення обсягів імпорту сільгосптехніки до України.
У 2023 році зберігалася загальна тенденція до скорочення обсягів імпорту сільгосптехніки до України.
28 березня 2024
 28 березня 2024
Сучасне сільське господарство наголошує на ефективному та екологічно чистому використанні ресурсів з метою досягнення максимальної врожайності та якості врожаю. Передпосівне внесення добрив під час смугового обробітку ґрунту та внесення добрив під час вегетації є ключовими методами, що сприяють оптимальному розвитку рослин і досягненню бажаних результатів. Ця стаття присвячена різним технологіям та інноваціям від BEDNAR.
Сучасне сільське господарство наголошує на ефективному та екологічно чистому використанні ресурсів з метою досягнення максимальної врожайності та якості врожаю. Передпосівне внесення добрив під час смугового обробітку ґрунту та внесення добрив під час вегетації є ключовими методами, що сприяють оптимальному розвитку рослин і досягненню бажаних ...
28 березня 2024
 28 березня 2024
Закупівельні ціни на кукурудзу в портах Чорного моря протягом тижня виросли на 8-10 $/т до 154-156 $/т або 6600-6650 грн/т на тлі активного експортного попиту, зростання курсу долара на міжбанку та стримування продажів виробниками.
Закупівельні ціни на кукурудзу в портах Чорного моря протягом тижня виросли на 8-10 $/т до 154-156 $/т або 6600-6650 грн/т на тлі активного експортного попиту, зростання курсу долара на міжбанку та стримування продажів виробниками.
28 березня 2024

Please publish modules in offcanvas position.